The Kymco Vitality 2T is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.42 HP (3,18 kW)) @ 6500 RPM, 4.90 Nm (0,50 kgf-m or 3,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key for keeping your Kymco Vitality 2T running smoothly. Frequently replaced components comprise oil filters. With regular servicing, your Vitality 2T can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kymco Vitality 2T Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.42 HP (3,18 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 4.90 Nm (0,50 kgf-m or 3,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |