The Yamaha SR 400 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 27.00 HP (19,60 kW)) @ 7000 RPM, 29.00 Nm (2,99 kgf-m or 21,29 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The Yamaha SR 400 is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, ensuring consistent efficiency during your journeys.
Proper upkeep is important for ensuring your Yamaha SR 400 running smoothly. Frequently replaced components include drive chains. Using quality components, your SR 400 can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha SR 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/100 - 18 54S and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 61S so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 27.00 HP (19,60 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 29.00 Nm (2,99 kgf-m or 21,29 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |