The Moto Guzzi Stelvio 1200 4V is a 4 stroke, Enduro bike with a 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 108.35 HP (78,70 kW)) @ 7500 RPM, 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential feature. The Moto Guzzi Stelvio 1200 4V includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, delivering consistent efficiency on the road.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Moto Guzzi Stelvio 1200 4V operating reliably. Essential service parts involve clutch plates. By using genuine parts, your Stelvio 1200 4V can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Stelvio 1200 4V Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - R19 and the Rear Tyre size is 180/55 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 108.35 HP (78,70 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 214.0 kg (469,44 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Stainless steel wave discs, radial calipers with 4 opposed pistons. |
| Rear Brakes: | Single disc. Single fixed stainless steel disc, floating caliper with 2 parallel pistons. |