The Suzuki Djebel 250 XC is a 4 stroke, Enduro bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 30.00 HP (21,79 kW)) @ 8500 RPM, 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential feature. The Suzuki Djebel 250 XC features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, giving optimal range during your journeys.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Suzuki Djebel 250 XC operating reliably. Frequently replaced components comprise fuel filters. By using genuine parts, your Djebel 250 XC will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 30.00 HP (21,79 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |