The MBK Ovetto is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM, 2.98 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential feature. The MBK Ovetto features a 24.60 litres (6,47 gallons) fuel tank, delivering excellent efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your MBK Ovetto in top condition. Common service items comprise drive chains. With the right parts, your Ovetto will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for MBK Ovetto Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 2.98 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.60 litres (6,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1840 mm (72,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |