The Enfield 500 Clubman GT is a 4 stroke, Classic bike with a 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 24.00 HP (17.5 kW, 35.30 Nm (3.6 kgf-m or 26.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical feature. The Enfield 500 Clubman GT is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, offering consistent fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Enfield 500 Clubman GT in peak form. Popular maintenance parts include air filters. Through proper maintenance, your 500 Clubman GT can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 24.00 HP (17.5 kW |
| Torque: | 35.30 Nm (3.6 kgf-m or 26.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 161.0 kg (353,13 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |