The Hyosung GV 250 Aquila is a 4 stroke, Custom bike with a 248.00 ccm (15,05 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 34.00 HP (24.8 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key aspect. The Hyosung GV 250 Aquila is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, offering excellent range for your adventures.
Scheduled maintenance is key for keeping your Hyosung GV 250 Aquila in top condition. Frequently replaced components comprise air filters. With regular servicing, your GV 250 Aquila will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GV 250 Aquila Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |