The Buell Firebolt XB12R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The Buell Firebolt XB12R includes a 14.45 litres (3,80 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel injection system, giving reliable efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Buell Firebolt XB12R running smoothly. Popular maintenance parts consist of batteries. Through proper maintenance, your Firebolt XB12R can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Buell Firebolt XB12R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) |
| Power: | 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.45 litres (3,80 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ZTL2-type brake, 8-piston, 4 pads, fixed caliper, single-sided, inside out, stainless s |
| Rear Brakes: | Single disc. Two-piston, direct mount caliper; stainless steel, fixed rotor |