The Honda VT 1100 C2 Shadow ACE is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 4500 RPM, 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 2500 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important factor. The Honda VT 1100 C2 Shadow ACE is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, delivering good performance on the road.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Honda VT 1100 C2 Shadow ACE in top condition. Regular replacement items include clutch plates. By using genuine parts, your VT 1100 C2 Shadow ACE will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 4500 RPM |
| Torque: | 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 261.0 kg (572,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |