The Sym HD Evo 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.50 HP (9,05 kW)) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key consideration. The Sym HD Evo 125 includes a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, offering reliable range for your rides.
Regular maintenance is necessary to maintain your Sym HD Evo 125 in top condition. Popular maintenance parts consist of sprockets. Using quality components, your HD Evo 125 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 12.50 HP (9,05 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2064 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |