The Blata Elite 13 WRS is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.06 HP (8,76 kW)) @ 12700 RPM, 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 12000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential feature. The Blata Elite 13 WRS is fitted with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is key for ensuring your Blata Elite 13 WRS in peak form. Frequently replaced components comprise drive chains. With regular servicing, your Elite 13 WRS can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 12.06 HP (8,76 kW)) @ 12700 RPM |
| Torque: | 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 12000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 24.3 kg (53,33 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |