The Kymco Pulsar 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.40 HP (11,14 kW)) @ 9000 RPM, 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical factor. The Kymco Pulsar 125 is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, giving consistent range on the road.
Regular maintenance is crucial to keep your Kymco Pulsar 125 in peak form. Popular maintenance parts include spark plugs. Using quality components, your Pulsar 125 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 15.40 HP (11,14 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |