The Highland Dirt Trac is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 83.81 HP (60,89 kW)) @ 7000 RPM, 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For daily commuting, the fuel system is an essential aspect. The Highland Dirt Trac comes with a fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, ensuring consistent efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Highland Dirt Trac performing at its best. Common service items include fuel filters. Using quality components, your Dirt Trac can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Highland Dirt Trac Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 83.81 HP (60,89 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |