The Yamaha XJ6 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.43 HP (55.8 kW, 59.70 Nm (6,07 kgf-m or 43,78 ft.lbs) @ 6100 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential factor. The Yamaha XJ6 ABS features a 17.30 litres (4,55 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, giving good performance for your rides.
Regular maintenance is essential for ensuring your Yamaha XJ6 ABS performing at its best. Essential service parts involve sprockets. Through proper maintenance, your XJ6 ABS will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XJ6 ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55.8 kW |
| Torque: | 59.70 Nm (6,07 kgf-m or 43,78 ft.lbs) @ 6100 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.30 litres (4,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |