The Moto Guzzi Sport 1100 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM, 96.10 Nm (9,75 kgf-m or 70,55 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important to maintain your Moto Guzzi Sport 1100 running smoothly. Regular replacement items comprise oil filters. Using quality components, your Sport 1100 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 96.10 Nm (9,75 kgf-m or 70,55 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |