The Kawasaki KVF 750 4x4 is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
When riding, the fuel capacity is a key feature. The Kawasaki KVF 750 4x4 comes with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, ensuring optimal efficiency during your journeys.
Regular maintenance is important to keep your Kawasaki KVF 750 4x4 running smoothly. Frequently replaced components include oil filters. With the right parts, your KVF 750 4x4 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki KVF 750 4x4 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 25/8 - 12 (AT) and the Rear Tyre size is 25/10 - 12 (AT) so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 59.40 Nm (6,07 kgf-m or 43,58 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 275.0 kg (603,27 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Sealed multidisc |