The Malaguti Madison 3 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10000 RPM, 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key factor. The Malaguti Madison 3 125 comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, delivering reliable efficiency for your adventures.
Preventative care is important for keeping your Malaguti Madison 3 125 in peak form. Common service items involve brake pads. By using genuine parts, your Madison 3 125 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Malaguti Madison 3 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 153.0 kg (335,61 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |