The Ural Tourist is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 650.00 ccm (39,46 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5200 RPM, 47.00 Nm (4,78 kgf-m or 34,53 ft.lbs) @ 4800 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential for ensuring your Ural Tourist running smoothly. Frequently replaced components comprise batteries. By using genuine parts, your Tourist will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 650.00 ccm (39,46 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 47.00 Nm (4,78 kgf-m or 34,53 ft.lbs) @ 4800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 340.0 kg (745,85 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |