The TVS XL Super HD is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 69.00 ccm (4,19 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 5000 RPM, 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 3750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key factor. The TVS XL Super HD includes a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, offering consistent range during your journeys.
Routine service is key to keep your TVS XL Super HD operating reliably. Essential service parts consist of fuel filters. Using quality components, your XL Super HD will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for TVS XL Super HD Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 16 and the Rear Tyre size is 2.50 - 16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 69.00 ccm (4,19 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |