The Hyosung RX 125D SM is a 4 stroke, Super Motard bike with a Oil and air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9.5 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important aspect. The Hyosung RX 125D SM comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering good mileage during your journeys.
Proper upkeep is important for keeping your Hyosung RX 125D SM in peak form. Frequently replaced components consist of brake pads. With the right parts, your RX 125D SM will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Hyosung RX 125D SM Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |