The Benelli Tornado Tre 900 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 898.00 ccm (54,53 cubic inches) In-line three type of engine.
This engine has 134.10 HP (97,41 kW)) @ 11500 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important consideration. The Benelli Tornado Tre 900 includes a fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, ensuring excellent performance for your rides.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Benelli Tornado Tre 900 in top condition. Common service items comprise fuel filters. Through proper maintenance, your Tornado Tre 900 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Tre 900 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54,53 cubic inches) |
| Power: | 134.10 HP (97,41 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |