The Honda Super Cub 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.88 HP (2,79 kW)) @ 7000 RPM, 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical consideration. The Honda Super Cub 50 is equipped with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank and features a OHC fuel management system, ensuring excellent mileage for your rides.
Routine service is important for keeping your Honda Super Cub 50 in top condition. Frequently replaced components consist of air filters. Through proper maintenance, your Super Cub 50 will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.88 HP (2,79 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |