The Generic Trigger SM 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.69 HP (4,18 kW)) @ 7500 RPM, 5.37 Nm (0,50 kgf-m or 3,98 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important factor. The Generic Trigger SM 50 comes with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, offering excellent performance for your rides.
Proper upkeep is key for ensuring your Generic Trigger SM 50 running smoothly. Popular maintenance parts consist of brake pads. By using genuine parts, your Trigger SM 50 will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Generic Trigger SM 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 5.69 HP (4,18 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 5.37 Nm (0,50 kgf-m or 3,98 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |