The Italjet JetSet 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.80 HP (8.6 kW, 10.60 Nm (1.1 kgf-m or 7.8 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential feature. The Italjet JetSet 125 comes with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, ensuring efficient range on the road.
Routine service is important to keep your Italjet JetSet 125 performing at its best. Common service items involve oil filters. Using quality components, your JetSet 125 will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Italjet JetSet 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.80 HP (8.6 kW |
| Torque: | 10.60 Nm (1.1 kgf-m or 7.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |