The Buell Lightning XB12S is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The Buell Lightning XB12S comes with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel control system, delivering reliable range for your rides.
Routine service is key for keeping your Buell Lightning XB12S in peak form. Common service items consist of air filters. With regular servicing, your Lightning XB12S will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Buell Lightning XB12S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 179.2 kg (393,03 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ZTL? type brake, 6-piston, fixed caliper, single-sided, inside out, stainless steel, fl |
| Rear Brakes: | Single disc. stainless steel, single piston, floating caliper, fixed rotor |