The Keeway ARN 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.10 ccm (9,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.78 HP (7,06 kW)) @ 7500 RPM and a top speed of 82.0 km/h (50,75 mph)
During extended trips, the fuel system is a critical aspect. The Keeway ARN 150 includes a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel management system, ensuring reliable mileage for your rides.
Routine service is key for keeping your Keeway ARN 150 running smoothly. Essential service parts involve oil filters. With regular servicing, your ARN 150 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Keeway ARN 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.10 ccm (9,11 cubic inches) |
| Power: | 9.78 HP (7,06 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 82.0 km/h (50,75 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |