The Ducati SS 750 Super Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 205.0 km/h (126,76 mph)
For longer journeys, the tank size is a critical feature. The Ducati SS 750 Super Sport is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, ensuring efficient mileage during your journeys.
Proper upkeep is crucial for keeping your Ducati SS 750 Super Sport operating reliably. Essential service parts consist of spark plugs. Using quality components, your SS 750 Super Sport will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 205.0 km/h (126,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |