The Piaggio X9 Evolution 500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 460.00 ccm (27,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7500 RPM, 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 157.7 km/h (97,51 mph)
For daily commuting, the gas tank is a key factor. The Piaggio X9 Evolution 500 is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, ensuring consistent mileage for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Piaggio X9 Evolution 500 in top condition. Essential service parts comprise air filters. With the right parts, your X9 Evolution 500 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Piaggio X9 Evolution 500 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 460.00 ccm (27,93 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 157.7 km/h (97,51 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 76.0 kg (166,76 pounds) |
| Length: | 2140 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |