The Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 96.00 ccm (5,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde is fitted with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, providing reliable efficiency on the road.
Preventative care is essential for maintaining your Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde operating reliably. Common service items consist of fuel filters. By using genuine parts, your FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MT85 - B16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 125.56 Nm (12,74 kgf-m or 92,14 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 366.5 kg (803,96 pounds) |
| Length: | 2497 mm (97,81 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |