The Yamaha Serow 225 WE is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key factor. The Yamaha Serow 225 WE is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, offering consistent range during your journeys.
Proper upkeep is necessary to keep your Yamaha Serow 225 WE operating reliably. Essential service parts comprise batteries. Using quality components, your Serow 225 WE will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |