The PGO Charge 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7750 RPM, 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical factor. The PGO Charge 125 comes with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, providing good range during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to keep your PGO Charge 125 operating reliably. Popular maintenance parts include brake pads. Using quality components, your Charge 125 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for PGO Charge 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 100/90 - 10 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 109.0 kg (239,10 pounds) |
| Length: | 1815 mm (71,14 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 190 mm Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |