The TGB Sunset 49 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical factor. The TGB Sunset 49 is equipped with a 4.92 litres (1,29 gallons) fuel tank, offering good range for your rides.
Routine service is important for maintaining your TGB Sunset 49 in peak form. Common service items involve brake pads. By using genuine parts, your Sunset 49 will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for TGB Sunset 49 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 14 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.92 litres (1,29 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 1875 mm (73,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |