The Kawasaki Ninja ZX 6RR is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71.5 kW, 68.88 Nm (6,97 kgf-m or 50,55 ft.lbs) @ 12000 RPM and a top speed of 297.7 km/h (184,08 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential consideration. The Kawasaki Ninja ZX 6RR is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, giving efficient mileage for your rides.
Scheduled maintenance is important to keep your Kawasaki Ninja ZX 6RR operating reliably. Popular maintenance parts include sprockets. With regular servicing, your Ninja ZX 6RR will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Ninja ZX 6RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71.5 kW |
| Torque: | 68.88 Nm (6,97 kgf-m or 50,55 ft.lbs) @ 12000 RPM |
| Compression: | 13.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 297.7 km/h (184,08 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 164.2 kg (360,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Dual 300mm Floating Discs with Radial-Mount, Opposed 4-Piston Calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 220mm Disc |