The MV Agusta F4 Senna is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 749.40 ccm (45,50 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.00 HP (101,69 kW)) @ 12600 RPM, 81.40 Nm (8,26 kgf-m or 59,70 ft.lbs) @ 10500 RPM and a top speed of 286.0 km/h (176,81 mph)
When out on the road, the tank size is a key feature. The MV Agusta F4 Senna is fitted with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is key to maintain your MV Agusta F4 Senna operating reliably. Essential service parts include fuel filters. Through proper maintenance, your F4 Senna will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 Senna Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 56W and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 73W so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.40 ccm (45,50 cubic inches) |
| Power: | 140.00 HP (101,69 kW)) @ 12600 RPM |
| Torque: | 81.40 Nm (8,26 kgf-m or 59,70 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 286.0 km/h (176,81 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |