The PGO PMX 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 105.00 ccm (6,38 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.86 HP (7,86 kW)) @ 7000 RPM, 0.90 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key feature. The PGO PMX 100 comes with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, ensuring reliable efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is important for ensuring your PGO PMX 100 running smoothly. Popular maintenance parts include air filters. By using genuine parts, your PMX 100 will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for PGO PMX 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 105.00 ccm (6,38 cubic inches) |
| Power: | 10.86 HP (7,86 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 0.90 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |