The Yamaha Neos 4S is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7000 RPM, 3.15 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical aspect. The Yamaha Neos 4S comes with a 5.40 litres (1,42 gallons) fuel tank, giving optimal mileage for your rides.
Preventative care is important to keep your Yamaha Neos 4S operating reliably. Popular maintenance parts involve fuel filters. Through proper maintenance, your Neos 4S will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha Neos 4S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.15 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.40 litres (1,42 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1840 mm (72,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |