The Kymco Quannon 125 is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.87 HP (9,35 kW)) @ 9500 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential aspect. The Kymco Quannon 125 features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel delivery system, delivering reliable efficiency during your journeys.
Regular maintenance is vital for keeping your Kymco Quannon 125 running smoothly. Essential service parts consist of brake pads. By using genuine parts, your Quannon 125 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco Quannon 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 17 and the Rear Tyre size is 140/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.87 HP (9,35 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | 2057 mm (80,60 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |