The Hyosung Rapier 450 Quad is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 448.80 ccm (27,25 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 50.00 HP (36.5 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Hyosung Rapier 450 Quad features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, offering consistent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Hyosung Rapier 450 Quad in top condition. Common service items include spark plugs. By using genuine parts, your Rapier 450 Quad can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Hyosung Rapier 450 Quad Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 175/75 - 10 and the Rear Tyre size is 255/55 - 9 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 448.80 ccm (27,25 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | 1835 mm (71,84 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |