The Kreidler Mustang 50 is a 2 stroke, ATV bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.00 HP (3.6 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential aspect. The Kreidler Mustang 50 comes with a 5.60 litres (1,47 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy during your journeys.
Routine service is necessary to keep your Kreidler Mustang 50 in top condition. Frequently replaced components consist of clutch plates. Through proper maintenance, your Mustang 50 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Mustang 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 19 - 70 and the Rear Tyre size is 90 - 70 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 5.00 HP (3.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.60 litres (1,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 109.0 kg (239,10 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |