The Giantco Prinsess 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7200 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key aspect. The Giantco Prinsess 125 comes with a fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, giving good efficiency for your adventures.
Preventative care is vital for keeping your Giantco Prinsess 125 running smoothly. Common service items comprise drive chains. Through proper maintenance, your Prinsess 125 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Giantco Prinsess 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3.50 - 10 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 102.0 kg (223,78 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |