The Italjet Dragster 180 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 175.75 ccm (10,67 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.41 HP (14,13 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Italjet Dragster 180 is equipped with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy for your rides.
Routine service is crucial for maintaining your Italjet Dragster 180 operating reliably. Common service items involve brake pads. Using quality components, your Dragster 180 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Italjet Dragster 180 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 11 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 175.75 ccm (10,67 cubic inches) |
| Power: | 19.41 HP (14,13 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1775 mm (69,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |