The Moto Guzzi V 11 Sport is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
For daily commuting, the fuel system is an important feature. The Moto Guzzi V 11 Sport comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank, offering optimal range on the road.
Scheduled maintenance is key for keeping your Moto Guzzi V 11 Sport in peak form. Essential service parts involve fuel filters. With the right parts, your V 11 Sport can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi V 11 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 219.0 kg (480,39 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |