The Harley Davidson FXD Dyna Super Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 68.00 HP (49,35 kW)) @ 5500 RPM, 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 2900 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The Harley Davidson FXD Dyna Super Glide is equipped with a 18.60 litres (4,89 gallons) fuel tank, offering reliable range during your journeys.
Preventative care is essential to maintain your Harley Davidson FXD Dyna Super Glide in top condition. Frequently replaced components consist of batteries. By using genuine parts, your FXD Dyna Super Glide can maintain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) |
| Power: | 68.00 HP (49,35 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 2900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.60 litres (4,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |