The Triumph Rocket III Classic Tourer is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 142.00 HP (103,08 kW)) @ 6000 RPM, 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important aspect. The Triumph Rocket III Classic Tourer features a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, providing reliable range during your journeys.
Regular maintenance is vital to keep your Triumph Rocket III Classic Tourer performing at its best. Regular replacement items consist of fuel filters. By using genuine parts, your Rocket III Classic Tourer will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Triumph Rocket III Classic Tourer Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 17 and the Rear Tyre size is 240/50 - R16 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) |
| Power: | 142.00 HP (103,08 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 320.0 kg (701,97 pounds) |
| Length: | 2500 mm (97,91 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |