The Veli ZQ 200 15 is a 2 stroke, Sport bike with a 199.90 ccm (12,14 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Preventative care is vital for maintaining your Veli ZQ 200 15 in peak form. Popular maintenance parts consist of oil filters. By using genuine parts, your ZQ 200 15 will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Veli ZQ 200 15 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - 17 and the Rear Tyre size is 80/90 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.90 ccm (12,14 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |