The Suzuki 250 SB is a 4 stroke, Sport bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 28.16 HP (20.6 kW, 25.00 Nm (2.5 kgf-m or 18.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important consideration. The Suzuki 250 SB includes a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, delivering reliable performance during your journeys.
Proper upkeep is key for maintaining your Suzuki 250 SB performing at its best. Essential service parts consist of clutch plates. Through proper maintenance, your 250 SB will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20.6 kW |
| Torque: | 25.00 Nm (2.5 kgf-m or 18.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |