The Harley Davidson XL1200L Sportster 1200 Low is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the tank size is an important consideration. The Harley Davidson XL1200L Sportster 1200 Low is fitted with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, offering reliable efficiency during your journeys.
Proper upkeep is important for keeping your Harley Davidson XL1200L Sportster 1200 Low performing at its best. Essential service parts involve batteries. Through proper maintenance, your XL1200L Sportster 1200 Low can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson XL1200L Sportster 1200 Low Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.12 Nm (10,85 kgf-m or 78,61 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 252.7 kg (554,22 pounds) |
| Length: | 2263 mm (88,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |