The Gilera GP800 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 839.30 ccm (50,95 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 65.50 HP (47,56 kW)) @ 7250 RPM, 76.40 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key aspect. The Gilera GP800 comes with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy on the road.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Gilera GP800 operating reliably. Frequently replaced components include spark plugs. Using quality components, your GP800 will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Gilera GP800 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 160/60 - 15 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (50,95 cubic inches) |
| Power: | 65.50 HP (47,56 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 76.40 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | 2237 mm (87,66 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Double disc |