The Veli VL200 15 is a 4 stroke, Sport bike with a 149.40 ccm (9,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Regular maintenance is crucial for maintaining your Veli VL200 15 operating reliably. Essential service parts consist of brake pads. Through proper maintenance, your VL200 15 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Veli VL200 15 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - 17 and the Rear Tyre size is 80/90 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.40 ccm (9,07 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |