The Yamaha IT 490 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 487.00 ccm (29,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 35.00 HP (25,37 kW)) @ 6000 RPM, 42.03 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important consideration. The Yamaha IT 490 comes with a 13.60 litres (3,57 gallons) fuel tank, giving optimal fuel economy on the road.
Proper upkeep is important for keeping your Yamaha IT 490 in peak form. Frequently replaced components involve spark plugs. With the right parts, your IT 490 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29,57 cubic inches) |
| Power: | 35.00 HP (25,37 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 42.03 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 4.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.60 litres (3,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1983 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |